Zakup mieszkania jest poważną decyzją, którą trzeba przemyśleć. Przed inwestorem pojawiają się dwie możliwości zakupu- skorzystanie z rynku pierwotnego lub też z rynku wtórnego. Trudno powiedzieć, czy któraś z tych opcji jest łatwiejsza w realizacji, gdyż w przypadku jednego jak i drugiego rozwiązania mogą pojawić się problemy. Jak kupić mieszkanie od dewelopera? Trzeba się liczyć z tym, że rezerwacji, a nawet wpłaty pierwszych rat trzeba będzie dokonać jeszcze zanim budowa mieszkania zostanie ukończona. Do dyspozycji można otrzymać makiety, prospekt informacyjny oraz wgląd w projekt, aby móc wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało mieszkanie w przyszłości. Trudno jednak pozbyć się wrażenia, że jednak w pewien sposób kupuje się kota w worku. Alternatywę stanowi zakup mieszkania w danej inwestycji w momencie, kiedy będzie ona na bardziej zaawansowanym etapie realizacji. Drugą możliwością są mieszkania z rynku wtórnego- tutaj jednak inwestorowi pozostają dyskusje ze sprzedającym, a kupowane mieszkanie może być w różnym stanie technicznym.
Czas oszacować swoje finanse
Rozpoczynając poszukiwania lokalu idealnego można zdać się na biuro nieruchomości, ale wielu inwestorów rozpoczyna poszukiwania na własną rękę. Warto mieć na uwadze, że biuro nieruchomości pobiera prowizję od swoich usług. Już na tym etapie podstawową kwestią będzie oszacowanie swoich finansów oraz podjęcie decyzji o tym, czy konieczne będzie wnioskowanie o kredyt. Jeśli już znajdziemy nieruchomość, którą będziemy potencjalnie zainteresowani- warto wybrać się do banku, w którym chcielibyśmy zaciągnąć kredyt hipoteczny i poprosić o ocenę zdolności kredytowej. Trzeba też mieć taką świadomość, że przy wnioskowaniu o taki kredyt konieczny będzie też za pewne odpowiedni wkład własny. Szacuje się, że wkład własny nie może być niższy niż 20% szacowanej wartości rynkowej nieruchomości, którą chce się nabyć. Taką sumę pieniędzy trzeba będzie więc zgromadzić już na start.
Ważny krok w stronę zakupu nieruchomości- umowa przedwstępna
Umowa taka bardzo często wiąże się z koniecznością uiszczenia zaliczki lub też zadatku, ale też jej podpisanie może być wymagane przez bank, który będzie miał udzielić nam kredytu. Podpisując taką umowę w pewien sposób dokonujemy więc rezerwacji danego lokalu, chociaż nie mamy jeszcze całej kwoty, jaką trzeba będzie zapłacić deweloperowi. Tym samym oczywiste jest, że deweloper będzie musiał poczekać na resztę pieniędzy do momentu, kiedy zostanie nam udzielony kredyt. Mając już taką umowę można wnioskować o kredyt, a uzyskując pozytywną odpowiedź z banku można przygotować się do podpisania umowy kredytowej. Dopełnieniem formalności zakupu danej nieruchomości jest umowa kupna-sprzedaży lokalu, wpłacenie pozostałej kwoty pieniędzy oraz sporządzenie notarialnego aktu własności. W taki oto sposób można stać się właścicielem danej nieruchomości, a następnie można mieszkanie odebrać i otrzymać do niej klucze.